В даний час широке застосування отримала технологія вдування пиловугільного палива (ПВП) в сурми доменних печей. Це в першу чергу пов’язано з наступними перевагами даної технології:
– скорочення витрат коксу;
– зниження до мінімуму, аж до виключення, використання природного газу;
– зниження вміст сірки в чавуні завдяки застосуванню якісних низькосірчистих вугілля.
Вперше в Європі технологія вдування ПВП була реалізована на
ПрАТ «ДМЗ».
Проте, при застосуванні ПВП в доменному виробництві виникає ряд проблем, однією з яких є низька стійкість охолоджувальних елементів. Це пов’язано з тим, що при вдування в горн ДП пиловугільного палива, знижується витрата завантажується в піч коксу, внаслідок чого погіршується газопроникність шихти, відбувається перерозподіл потоків газу і збільшується ймовірність виникнення периферійного ходу, зміщення зони впливу максимальних теплових навантажень по висоті печі в зону распара , заплічок, 1-го і 2-го рядів шахти. Наслідком перерахованого вище є прогари і руйнування холодильних плит найбільш теплонавантаженому зон, що призводить до аварійних ситуацій і додатковим зупинок доменних печей.

Нижче наведена ілюстрація виходу з ладу охолоджуючих елементів.

ТОВ «М Технологія» пропонує кілька варіантів вирішення цих проблем.
1. Адаптація існуючих систем випарного охолодження доменних печей, шляхом перекладу з природної на примусову циркуляцію.
2. Проектування сучасних систем охолодження хімочіщенной водою в замкнутому контурі із застосуванням водоповітряних або водоводяних теплообмінників.
3. Перерозподіл витрат води в системах охолодження доменних печей технічною водою з метою забезпечення її раціонального використання, оптимальної швидкості потоку в холодильних плитах і необхідного теплос’ема.
4. Використання сучасних конструкцій холодильних плит доменних печей.

Система випарного охолодження з примусовою циркуляцією:

risunok3

Система циркуляційних насосів дозволяє перенести точку закипання за межі змійовиків холодильних плит в підйомні колектора. Завдяки більшій рушійному напору, що створюється циркуляційними насосами, значно поліпшується інтенсивність циркуляції, тобто поліпшується тепловідвід в холодильних плитах, виключається поява застійних зон в системі охолодження, що може мати місце в системі випарного охолодження з природною циркуляцією, особливо при роботі з невисоким тиском в барабані-сепараторі. Застосування насосів з частотним регулюванням електродвигунів дозволяє досягти оптимальних швидкостей в контурах охолодження, а так само дозволяє економити електроенергію.
Основні особливості СІО з примусовою циркуляцією:
– система менш металомістка, вимагає менших капітальних витрат і простіше в експлуатації ніж система ХОВ;
– за рахунок можливості роботи в режимі природної циркуляції виключається залежність СІО від джерел електроживлення;
– завдяки наявності певного обсягу води в барабані-сепараторі система може працювати без підживлення певний час, достатній для усунення несправності в системі подачі живильної води;
– можливість утилізації тепла у вигляді насиченої пари;
– окупність витрат на обладнання доменної печі СІО не перевищує 2 … 3-х років.

Система охолодження хімочіщенной водою в замкнутому контурі:

risunok4

Для існуючих систем охолодження технічною водою пропонується адаптація для умов робіт з вдуванням ПВП. Одним з рішень є переклад на охолодження «високим» тиском з підключенням підвищувальних насосів до подає водоводу «низького» тиску, з організацією обвідної лінії для забезпечення резервування. Використання в якості резерву системи охолодження «низьким» тиском дозволить відмовитися від використання резервних насосів, установка яких вимагається відповідно до норм безпеки.
Першим етапом виконання реконструкцій даних систем є обстеження, яке дозволить:
– прийняти рішення про придатність використання існуючих напірних і зливних комунікацій після установки підвищувальних насосів;
– визначити реальну конфігурацію і діаметри трас систем охолодження;
– визначити існуючі витрати води по всіх зонах охолодження ДП з метою їх оптимізації з урахуванням перерозподілу теплових навантажень на холодильні плити ДП при експлуатації комплексу ПВП. Це дозволить оптимізувати додатковий витрата води, який необхідний для системи охолодження, а також знизити капітальні та експлуатаційні витрати.

Сучасні конструкції холодильних плит доменних печей.

risunok6

Для забезпечення надійної роботи систем охолодження в умовах роботи з повішеними тепловими навантаженнями, зумовленими застосуванням технології ПВП і інтенсифікації процесу доменної плавки, ТОВ «М Технологія» в проектах охолодження печей використовує холодильні плити останнього покоління:
– чавунні холодильні плити з двома змійовиками в двох площинах;
– чавунні холодильні плити з чотирма охолоджувальними трубами з внутрішньої сторони і одним змійовиком з зовнішньої сторони;
– мідні холодильні плити з круглими висвердленими каналами охолодження.